Hakkımızda

Hipostar, çalışanlar için bir kariyer destek platformudur. Kariyerinin başlangıcındaki yeni mezundan profesyonel yöneticilere, free-lancer çalışanlardan girişimcilere kadar farklı rol ve pozisyonlardaki herkes için en güçlü kariyer gelişim araçları sunar.

Bu platformda, performans gelişiminden kariyer değişikliğine, mülakat performansından kişisel ağ oluşturmaya kadar geniş bir yelpazede bilgi, kişisel değerlendirme, yön gösterme ve koçluk ile çalışanlar için kariyer desteği bulabilirsiniz.

İçinden geçtiğimiz bu çalkantılı dönemde, yaşanılan ekonomik ve toplumsal belirsizlikler iş yaşamıyla ilgili birçok şeyi değiştirdi. Bu değişim süreci henüz tamamlanmadı. Yeni kural ve dinamikler tamamıyla netleşmedi. Çalışan birey, para kazandıran işleri yapabilmek, yepyeni yetkinlikler kazanmak, sevdiği işi yapmak ve özel hayat-iş dengesi gibi konular arasında sıkıştı. Hipostar, tam da böyle bir geçiş döneminde, çalışma hayatının yeni kuralları yazılırken sizin yanınızda sizi geleceğe hazırlamak için kuruldu.

Farklı sektör, rol ve uzmanlık alanlarından gelen danışman ve koçlarımız sizi kariyerinizin bir sonraki durağına taşımakta yardımcı olmaya hazır!

Kariyerinize yatırım yapın yıldızınız parlasın!

Takımımız

Bildiğimiz anlamda kariyer inşası sona erdi.Daha fazla bilgiye değil bilgeliğe, yeni düşünme araçlarına ve farklı yetkinliklere ihtiyacımız var.
Emre Yıldırım

Satış dönüşüm danışmanı olan Emre Yıldırım, kurumsal satış süreçleri tasarımıyla ilgili birçok farklı sektörde çalıştı. Satıcılar için potansiyel değerlendirme merkezi uygulamaları geliştirdi.

Satış ekiplerinin işe alım süreçlerini optimize etti. Başta satış yöneticileri ve satış ekipleri olmak üzere kariyerinin başındaki birçok gence mentorluk yaptı.

Çalışma alanları ve yetkinlikleri:

Kurumsal kültür ve yönetişim,kariyer değişikliği planlama, yetkinlik gelişimi, performans ölçüm ve gelir paketi modelmesi, değerlendirme merkezi uygulamaları, iş yaşamıyla ilgili gelecek vizyon çalışmaları, yöneticiler için mentorluk, kariyer stratejileri

Profesyonel bir sohbet her şeyin başlangıcı olabilir.
Didem Şen Pamuk, PCC

İlaç sektöründe finans deneyiminden gelen Didem Şen Pamuk, bireysel ve kurumsal çerçevede koçluk ve danışmanlık yapmaktadır. Çalışanların potansiyellerinin hayata aktarılması ve liderlik yetkinliklerinin koçluk yaklaşımıyla desteklenmesi konularında çalışmalar yaptı. Organizasyonlar için kültürel dönüşüm projeleri tasarladı ve yürüttü.

Çalışanların en iyi halini işe yansıtmasına ve istediği sonuçları alarak öz güvenini ve tatmin düzeyini arttırmasına hizmet etmek üzere, farkındalığın harekete dönüşmesini sağlayan koçluk mesleğini 2010’dan beri icra etmektedir.

Çalışma alanları ve yetkinlikleri:

Harrison Assessments yetenek yönetimi yetkili uygulayıcısı olarak uzaktan çalışma yetkinlikleri, geleceğin liderlik becerileri, kariyer planlama ve sürdürme, iş tatmini ve çalışan esenliğine dair projelerde danışmanlık yapmaktadır. Aynı zamanda Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan akreditasyonu olan bir koçluk programının ortağı ve eğitim lideridir.

Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu vardır.
Oya Ertay

İnsan kaynakları alanında yetenek kazanımı ve geliştirilmesi konularında uzmanlık sahibi olan Ertay, yerli ve yabancı 150+ firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. Organizasyonlar için yetenek yönetimi ve liderlik programları tasarlamış ve uygulamıştır. Halen yeni lider olmuş kişilere koçluk ile beraber, Değerlendirme Merkezi uygulamalarında Asessor olarak meslek hayatına devam etmektedir. Ayrıca TTS firmasının geliştirdiği ve Türkiye’de ilk kez uygulanan “Öğrenme Merkezi” uygulayıcısı olarak çalışmaktadır. 2007 yılından bu yana koç olarak çalışanlara, kurumlara ve liderlere destek vermektedir.

Çalışma alanları ve yetkinlikleri:

İşe alım projeleri, değerlendirme ve öğrenme merkezi çalışmaları, lider koçluğu, kariyer koçluğu, Harrison Assessments ve Saville Wave araçlarında yetkili uygulayıcı olarak işe alım, kariyer planlama, iş tatmini ve lider gelişimi projelerinde danışmanlık yapmaktadır.

"Cesur Katılım Olumlu Seyler Ceker
Barry Michaels’’
Gülsün Alpan

George Mason Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1999’da mezun oldu.

18 yılı aşkın Amerika merkezli uluslararası firmalarda moda endüstrisinde moda uzmanlığı yaptı.

Farklı firmalarda kurumsal ve saha ekiplerini yönetmenin yanı sıra, birden fazla markayı denetleyen Avrupa markalarının Amerika’daki Marka Müdürü rolüyle çalıştı.

Son 7 yıldır İstanbul'da yapmakta olduğu bağımsız Marka Danışmanlığı görevini, ICF onaylı koçluk eğitimini tamamlayarak, bireylerin veya şirketlerin kişisel ve mesleki yaşamlarında kısa ve uzun vadeli hedeflere ulaşmalarına yönelik koçluk ve mentorluk yaparak devam etmekte.

Yapabileceğinin en iyisini yap ve aldığın sonuçlar gerekeni yapacaktır.
Çağdaş Galatalı

Mali işler alanında uzmandır. Hazine ile başladığı iş hayatına bütçe planlama, maliyet muhasebesi, vergi ve muhasebe alanlarında görev alarak kimya, ilaç, ambalaj ve gıda sektöründe çalıştı. Son yıllarda İnsan Kaynakları, I/T, SAP Proje Yönetimi, Satınalma süreçlerinin yönetimini de üstlenmiştir. 2019 yılında Adler’den koçluk sertifikası almıştır.

Çalışma alanları ve yetkinlikleri:

Kurumsal süreçlerde verimlilik ve dijitalleşme, mali kayıt ve raporlama süreçlerinin otomasyonu, kurumsal yönetişimin tesis edilmesidir. Koçluk bakış açısıyla gerek çalışma hayatında tecrübesi sınırlı olan çalışanlara gerekse de yöneticilere mentorluk yapmak ve onların karşılaştıkları zorlukları aşmalarına destek olmak

Başarının sırrı iyi bir hazırlıkta gizlidir.
Aslı Benderli Alkoç

30 yıla yaklaşan İnsan Kaynakları birikimi ile bugüne kadar pek çok farklı sektör ve organizasyonda çalıştı. Ağırlıklı olarak perakende (gıda, hazır giyim -moda), üst düzey seçme yerleştirme danışmanlığı üzerine hizmet veren ulusal ve uluslararası kurum çatısı altında insan kaynaklarının tüm temel fonksiyonlarını yönetmiş, farklı kültürlerle birlikte çalışarak insan kaynakları sistemlerinin Türkiye organizasyonu entegrasyonunda aktif rol almıştır. Son yıllarda “Y”, içinde bulunduğumuz dönemde ise “Z” kuşağı ile yakın çalışmaktadır.

Çalışma alanları ve yetkinlikleri:

Yetkinlik bazlı seçme-yerleştirme, mülakat yöntemleri, CV yazım teknikleri, değerlendirme merkezi uygulamaları, çalışan memnuniyeti ve bağlılığı, çalışan deneyimi, kurum içi mentorluk, mentor-mentee programları, çalışan performans sistemi kurulumu ve geliştirilmesi, mesleki beceri alanlarının tanımlanması, kariyer haritalarının tasarımı, yedekleme planlaması, insan kaynakları sistem uygulamaları (SAP, Success Factors, Workday), ücretlendirme ve yan haklar, maliyet-performans odaklı organizasyonlar.