Mülakatta Başarılı olmak için İp uçları

16.8.2020

Emre Yıldırım

Nitelikli bir özgeçmiş hazırladınız ve mülakat için kabul aldınız. Hedeflediğiniz işe bir adım daha yaklaşmış durumdasınız. Özgeçmişinizin niteliği kadar mülakat öncesindeki ve sırasındaki davranışlarınız da işe alınma sürecinde kritik önem taşır. İşte mülakatta size verilen süreyi doğru kullanmak ve hedeflediğiniz işi kapmak için birkaç öneri:

 

Mülakata gitmeden önce ön hazırlık yapın.
Gelebilecek sorulara hazırlıksız yakalanmamak için mutlaka başvurduğunuz şirketi ve pozisyonun gerekliliklerini araştırın, ön bilgi toplayın. Bu ön hazırlık sizin işe duyduğunuz ilgiyi gösterecek ve olumlu bir izlenim bırakacaktır. Mülakata gitmeden önce pozisyonun sizden beklentilerini iyice çalışın, kendinizi analiz edin, şirketi araştırın ve mülakatta bu hazırlığı karşı tarafa gösterin.

 

Dış görünüşünüze dikkat edin.
Abartılı saç ve makyajdan, ağır parfümler kullanmaktan kaçının. Kot pantolon yerine kumaş pantolon tercih etmek imajınız için akıllıca olacaktır. Dikkat dağıtıcı abartılı takılardan, abartılı giyim kuşamdan kaçının; tercihiniz resmi ve sade olmaktan yana olsun.

 

Soru sorun.
Çoğu insan mülakatta soru sorma sırası kendisine geldiğinde afallar, bu da endişeli bir sessizliğin oluşmasına sebep olur. Aslında bu sessizlikler İK yetkilileri için karşısındaki adayın hazırlıksızlığının ve işe ilgisizliğinin bir göstergesidir. Bu yüzden mülakata gitmeden önce mutlaka iş ile ilgili ya da şirket ile ilgili merak ettiklerinize dair sorular hazırlayın, fakat maaş ve terfi olanakları ile ilgili soruları sormak için de aceleci davranmayın..

 

Yapmacık davranışlardan ve ezber yanıtlardan kaçının.
Mülakat sırasında abartılı bir özgüven göze batacak ve hoş karşılanmayacaktır. Bu yüzden her zaman doğallıktan yana olmalı, ezberlenmiş ya da kitaptan alıntılanmış cümleler aktarmaktan kaçınmalısınız. Mülakat için gerekli ön hazırlığı yaptıktan ve kendinize doğru soruları sorduktan sonra mülakat sırasında kendiniz gibi davranmanız çok daha kolay ve inandırıcı olacaktır. Size sorulan soruları iyice düşünüp dürüst yanıtlar verin.

 

Kendinize güvenin.
Karşınızdaki kişide iyi bir izlenim bırakmak için özgüvenli olmak kritik önem taşır. El sıkışırken kendinize güvenmeniz, sorulara tane tane ve akıcı cevaplar vermeniz, pozitif olmanız ve gülümsemeniz karşınızdakinde olumlu bir etki bırakacak, hanenize artı puan olarak yazılacaktır. Göz teması kurmanın etkisini de hafife almayın, konuşurken yere ya da tavana bakmak yerine karşınızdaki kişiye bakarak konuşmaya özen gösterin.


Diğer Yazılarımız