Kariyer Kaygıları: Ne Yapabilirim?

23.8.2020

Emre Yıldırım

Henüz yeni mezun olmuş olun ya da kariyerinize başlayalı epey yıl geçmiş olsun, kariyer kaygıları hayatınızın bir döneminde mutlaka sizi düşündürmüştür, ya da şu an aklınızı kurcalıyor olabilir. Değişen iş yaşamı, talep edilen yeni yetkinlikler, iş dünyasının fizikselden online’a hızlı bir biçimde dönüşümü derken siz de kendinizi geleceğinize dair bir belirsizlik içinde ya da halihazırda sahip olduğunuz mesleği sorgularken bulmuş olabilirsiniz. Bu kaygıları yaşamanız çok doğal, fakat kaygılarınızın gündelik yaşamınızı ele geçirdiği ve sizi geriye düşürdüğü noktada çözüm için işe koyulmakta fayda var. Öncelikle sakin olun, kariyer kaygıları yaşayan ilk ya da tek kişi siz değilsiniz, çevrenizdeki birçok insan da benzer deneyimleri yaşıyor, yaşadı. Sonrasında kendinize şu soruyu sorun: Kariyeriniz hakkında sizi en çok kaygılandıran nokta nedir? Okuldan yeni mezun oldunuz ve başvurduğunuz işlere kabul alamamaktan mı korkuyorsunuz? Yoksa şu anda yaptığınız işin sizi mutlu etmediğini mi düşünüyorsunuz? Mülakatta başarısız olmak mı sizi korkutuyor? Ya da değişen ve gelişen teknoloji sonucunda yaptığınız işin gelecekte bir değerinin olmayacağından ve işsiz kalacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Endişeniz ne olursa olsun, öncelikle bununla yüzleşmeniz gerekir. Neyden korktuğunuzu belirleyin, kendinize karşı dürüst olun. Ancak sorunun ne olduğunu belirlediğiniz zaman çözüm için adımlar atabilirsiniz.

Yaptığınız beyin fırtınası sonucu sorunun ne olduğunu belirlediniz, şimdi sıra çözüm üretmeye geldi. İşte birkaç farklı senaryo için çeşitli çözüm önerileri:

• Eğer yeni mezunsanız ve deneyimsizliğinden ötürü kabul alamayacağınızı düşünüyorsanız endişelenmeyin. Birçok yeni mezun gibi siz de eninde sonunda bir işe kabul edileceksiniz; fakat eğer hedefinizde belirli bir şirket ya da pozisyon varsa bunun için bir yol planı oluşturmanız gerekir. Başvurmak istediğiniz pozisyonun talep ettiği yetkinlikler nelerdir, şirket çalışandaki hangi özellikleri en çok önemser, pozisyon için doğru kişi olduğunuzu kanıtlamak için neler yapmalısınız, şirketin değerleri ve çalışandan beklentileri nelerdir gibi noktaları araştırıp kendinize geliştirilmesi gereken noktalarda yeni hedefler koymalısınız. Bu ön hazırlıkları yapıp kendinizi geliştirdikten sonra nokta atışı yapabilirsiniz.

• İş hayatı yaklaşıyor ve siz gelecekte hangi mesleği yapmak istediğinizi bilmiyorsanız, ya da hali hazırda çalıştığınız işte mutlu değilseniz, kafanız karışmışsa, merak etmeyin,hiçbir şey için geç değil. Kendinizi keşfedin, yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri düşünün ve bunların iş dünyasıyla nasıl kesişebileceğini araştırın. Örneğin yapboz yapmaktan hoşlanıyorsanız problem çözmeniz gereken görevlerden keyif almanız muhtemeldir; bu noktada daha fazla özelliğinizi keşfetmek için internette de var olan kişilik testlerinden yardım almayı deneyebilirsiniz. Eğer çalışmak istediğiniz meslekler için gerekli yetkinliklere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, ne duruyorsunuz, bir an önce çalışmaya başlayın! Ömür boyu mutsuz olacağınız işlerde çalışmak, hayat enerjinizi düşürmek yerine eksiklerinizi saptayıp bir an önce işe koyulmak sizce de verdiğiniz emeğe ve zamana değmez mi? İşe ne kadar hevesle ve isteyerek gideceğinizi düşünün! Bu motivasyonla önünüzde hiçbir şey  duramaz.

• Daha önce kötü geçen mülakat deneyimleriniz varsa ya da mülakatta çok heyecanlanıp cümleleri karıştırmaktan, başarısız olmaktan korkuyorsanız profesyonel bir yardım almanız şart. Bunun için sitemizdeki mülakat simülasyonu hizmetimizi inceleyebilirsiniz. (Buraya link gömülecek) Mülakat simülasyonu hizmetimiz sizi hem gelebilecek potansiyel sorulara karşı hazırlıklı kılacak, hem de bu ön deneyim gerçek mülakatta neyle karşılaşacağınızı bildiğiniz için fazla heyecanınızın yatışmasını sağlayacaktır. Çok çeşitli alanlarda iyi seçilmiş sorularla girdiğiniz bu simülasyonun size çok şey katacağına emin olabilirsiniz.

•Son olarak mesleğinizin güncelliğini kaybetmesinden, gelecekte var olmayacak olmasından endişeleniyorsanız, ya da güncel teknolojilere ayak uydurmakta zorlanıyorsanız bu durumu bir profesyonelle görüşerek yardım alabilir, birlikte çözüm önerileri getirebilirsiniz. Kariyer koçluğu hizmetimizi incelediniz mi? (Buraya link gömülecek) Çalıştığımız alanında uzman ekiple birlikte geliştireceğiniz çözümler sizi kaygılarınızdan kurtarabilir, belki de hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilirsiniz.


Diğer Yazılarımız