Kariyer değişikliklerinde iki nokta prensibi

2.4.2021

Emre Yıldırım

İş ve kariyer değişikliklerinde dikkate alınması gereken üç temel faktör vardır:

  1. Sektör
  2. Rol veya görev
  3. Yetkinlik seti

İşimize ve kariyerimize bu üç noktadan tutunuruz. 

Tıpkı dağcılıkta güvenli bir tırmanış için gerekli olan üç nokta prensibine benzer şekilde kariyer değişiklikleri için de güvenliğinizi sağlamak için iki nokta prensibi vardır. İş veya kariyer değiştirirken başarı şansı yüksek, riski düşük ve daha az stresli bir geçiş yapabilmek için tek seferde bu üç faktörün biri riske atılmalıdır. Diğer iki faktöre ise sıkı sıkıya tutunulmalı, o alanlarda değişiklik yapılmamalıdır. 

Kariyer değişikliklerinde aynı anda hem sektörünüzü hem rolünüzü ve hem de kullanageldiğiniz yetkinlik setini birden değiştirmek için altınızda çok sağlam bir güvenlik ağı oluşturmuş olmalısınız.

İdeal olarak tek bir seferde ya sektörünüzü, ya rolünüzü-görev tanımınızı ya da ihtiyaç duyduğunuz becerileri değiştirebilirsiniz. 

Bu üç faktörde herhangi bir değişiklik yapmadan da kariyerinizle ilgili bazı hareketler yapabilirsiniz ama bunlar sizi konfor alanında çıkarmayacağı için kariyerinizi gerçek anlamda geliştirmez.  

Sektör, görev tanımı ve yetkinliklerinizden yalnızca birisini değiştirirseniz hesaplı bir risk almış olursunuz. İkisini değiştirirseniz yüksek risk almış olursunuz. Üçünü de aynı anda değiştirirseniz çılgınsınız, artık kariyer alanından çıkıp maceraya atılmışsınız demektir.

Herhangi bir iş veya kariyer değişikliği kararı önünüze çıktığınızda kendinize sorun:

"Hangi iki faktörü değiştirmeyeceğim hangi diğerini riske atacağım?"
 


Diğer Yazılarımız