İş görüşmesinde pozitif bir izlenim bırakmak için yapmanız gerekenler

1.2.2021

Emre Yıldırım

İş görüşmeleri hemen hemen herkes için kritiktir. Görüşmenin olumlu geçip geçmeyeceğinin yarattığı gerginlik tüm görüşmenin seyrini etkileyebilir, sizi doğallıktan uzaklaştırabilir. Ama unutmayın ki ilk izlenim her şey olmasa bile çok şeydir! Çoğu İK uzmanı kararını verirken ilk 1-2 dakikadaki izlenimlerine göre hareket ettiğini doğrularken, bu ilk izlenimi değiştirmek ise oldukça zor bir meseledir. Bu yüzden ipleri en baştan ele almalı, bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Peki neler yapabilirsiniz?

  1. Gitmeden önce mutlaka ön hazırlık yapın. Tüm belgeleri ve formları her ihtimale karşı yanınıza almak, hazırlıklı olduğunuzu karşı tarafa belli edecek ve bu hazırlık görüşmenin sizin için önemini karşı tarafa vurgulayacaktır. Ayrıca oluşabilecek aksaklıklara karşı önlem almanız muhtemel aksaklıklara çözüm önerileri getirebildiğinizi gösterir.
  2. Görüşmeye zamanında gidin. Geç kalmanız diğer görüşmeleri de aksatacağı için hoş karşılanmaz, aynı zamanda karşı taraf görüşmeyi yeterince ciddiye almadığınızı düşünebilir. Riske girmeyin.
  3. Dış görünüşünüze özen gösterin. Profesyonel gözükmek özellikle iş ortamında kendinizi kanıtlamanız açısından önemlidir; bu noktada aşırıya kaçmamakta fayda var. Fazla makyaj, abartılı süs ve kıyafetten kaçının.
  4. Görüşmeye girdiğinizde gülümsemeyi ve özgüvenli bir tavırla el sıkışmayı ihmal etmeyin. Bu karşı tarafa kendinize olan güveninizi gösterecektir.
  5. Unutmayın ki beden dilinin etkisi sözcüklerden kat be kat fazladır. İş görüşmesinde beden diliniz mercek altında olacağı için göz teması kurmaya dikkat edin, her daim pozitif olun ve gülümseyin, dik oturun.
  6. Beden dilinizin yanında konuşma tarzınıza dikkat etmeyi de ihmal etmeyin. Sözcük seçiminde nazik olmaya özen gösterin, nezaketiniz iletişim kanallarınızın açık olduğunu gösterir. Net sözcükler seçin; ses tonunuz ne çok alçak ne de çok yüksek olmalı.
  7. İyi bir dinleyici olmanız çok ama çok önemli! Ancak iyi bir dinleyici karşısındaki insanları anlayıp fikir üretebilir, sorunlara çözüm getirebilir. Aktif dinleyici olun; yani karşınızdakinin söylediklerine konsantre olun ve ona sorular sormaya gayret edin.
  8. Belki de en önemlisi, samimi ve doğal olun! Yapmacık davranışlarınız mutlaka fark edilecektir ve hoş karşılanmayacaktır; bu yüzden kendiniz gibi olmakta fayda var. Doğal olmanız ve kendiniz gibi davranmanız dürüstlüğünüzün göstergesidir.
  9. Görüşmenizin sonunda teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Teşekkür etmek size bir şey kaybettirmeyeceği gibi olumlu bir izlenim bırakmanız açısından size artı puan kazandıracaktır.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmayı garantilemiş olursunuz. Nitelikli bir özgeçmişle desteklenmiş başarılı mülakat sizi eninde sonunda istediğiniz iş noktasında başarıya ulaştıracaktır. Siz yeter ki isteyin!

 


Diğer Yazılarımız