İş başvurusunda sıklıkla yapılan 5 hata

24.8.2020

Emre Yıldırım

İş başvurusu yapıp ret cevabı almak hepimizin başına gelmiştir. Peki hiç neyi yanlış yaptığınızı merak ettiniz mi? Cevabı işte bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer hala neyi yanlış yaptığınızdan emin değilseniz Özgeçmiş Yazımında Sıklıkla Yapılan 5 Hata (buraya link eklenecek) yazımıza da göz atmayı unutmayın.

 

İlanı ve yönergeleri yeterince iyi okudunuz mu?

Çoğu iş ilanında sizden beklenen görev ve sorumluluklar, çalışma şartları, hangi başvuru adımlarını takip etmeniz gerektiği gibi önemli bilgiler ilanda detaylı bir biçimde yazar. Eğer bu adımları doğru şekilde takip etmezseniz özensiz olduğunuza dair bir izlenim yaratmış olursunuz. Ya da sizden beklenen sorumlulukları yerine getirebilecek donanımda değilseniz bu eninde sonunda mülakat sürecinde açığa çıkacaktır ve hem sizin için hem de karşı taraf için zaman kaybı olacaktır. Mutlaka ilanı detaylıca, hatta birkaç kez okumaya özen gösterin.

 

Başvuru formundaki soruların hepsini cevapladınız mı?

Sizi işe alacak olan kişi veya kişilerin işe uygunluğunuzu ölçmek için size belli sorular yöneltmesi gerekir. Kendinizi iş verenin yerine koyun, tanımadığınız bir kişiyi işe alırken onu detaylıca tanımak istersiniz değil mi? Aynı şekilde size yöneltilen soruları da açık ve eksiksiz bir biçimde cevaplamanız iş verenin sizi tanıması açısından önemlidir. Bu aynı zamanda yönergeleri eksiksiz bir biçimde takip ettiğinizin de bir göstergesi olur.

 

Başvurunuzu çalışacağınız işe uyarladınız mı?

Taslak olarak hazırlanmış bir CV’nizin elinizin altında olması pratiktir, fakat her işin öncelikleri ve gerektirdiği sorumluluklar farklıdır. Örneğin bir yazılım firmasına gönderdiğiniz CV ile yatırım firmasına gönderdiğiniz CV aynı olmamalıdır. Bu yüzden CV’nizin her işe göre ayrıca düzenlenmiş olması başvurunuzun değerlendirilmesi açısından önemlidir. İşe alan kişiler iş ilanında belirtilen sorumlulukları CV’nizde görmek isteyeceklerdir. Bu noktada iş ilanını detaylıca okuduktan sonra CV’nizi ilana göre düzenlemek kabul edilme ihtimalinizi arttıracaktır.

 

Sizden istenen belgelerin hepsini eklediniz mi?

İş verenler için potansiyel çalışanlarını tanımanın bir diğer yolu da ön yazı, CV gibi belgeler istemektir ki işe başvurma amacınızı ve işe katabileceğiniz değerleri değerlendirebilsinler. Eksik belge yollamak sizi özensiz gösterir, hatta başvuru hakkınızı bile kaybedebilirsiniz. Belgelerinizi yollarken sizden istenen doğru belgeleri yolladığınıza emin olun. Örneğin transkript yerine öğrenci belgenizi yollamanız hiç ama hiç hoş karşılanmayacaktır!

 

Başvurunuzu zamanında teslim ettiniz mi?

Bu kadar özenden bahsetmişken teslim tarihinden de bahsetmemek olmaz. İş başvuruları için belli bir başvuru penceresi açılır ve sizin başvurunuzu geç teslim etmeniz, özgeçmişiniz ne kadar nitelikli de olsa şansınızı kaybetmenize sebep olabilir. Unutmayın, sorumluluk sahibi olmak iş hayatında çok ama çok önem verilen bir yetkinliktir. Başvurunuzu verilen zaman aralığında teslim etmek ise sizin sorumluluğunuzdadır. Başvurularınızda bu noktalara dikkat ederseniz şansınızı fırsata çevirebilirsiniz. Bol şans!


Diğer Yazılarımız