Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Biliyor Musunuz?

20.8.2020

Emre Yıldırım

Sahip olduğunuz güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında mısınız, ya da bunların kaçının farkındasınız? Birçok insan iş hayatında parıldadığı dönemler ya da kendisini hayal kırıklığına uğratan başarısızlıklar yaşar. Başarınızı ya da başarısızlığını şansa bırakmak istemiyorsanız işe önce kendinizi tanıyarak başlamanız gerekir. Unutmayın ki başarının ilk kuralı kişinin kendini tanımasıdır. Hangi konularda iyi hangilerinde kötü olduğunuzu bilirseniz seçimlerinizi bu doğrultuda yapabilir, zayıf yönlerinizi geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken şey güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemektir. Bunları belirlemek için kendinize şu soruları sorarak beyin fırtınası yapabilirsiniz:

 

 • Hangi konularda başarılıyım?
 • Güçlü yönlerim neler?
 • Ençok hangi konularda zorlanırım?
 • Bana kolay gelen şeyler nelerdir?  
 • En çok nezaman motive olmuş hissederim?
 • Hangi durumlarda motivasyonum düşer?
 • Gelecekten beklentilerim neler?

 

Eğer kendiniz hakkında objektif olup olmadığınıza güvenmiyorsanız internette yer alan profesyonel kişilik testlerinden faydalanabilirsiniz. Bu testlerin sonucu %100 doğru olmamakla beraber düşünce yapınıza ya da belli olaylar karşısında nasıl davrandığınıza dair size fikirler verebilir. Bir başka yol ise etrafınızdaki objektifliğine güvendiğiniz insanlardan geri bildirim istemektir. Eski çalışma arkadaşlarınızdan, ailenizden, müdürlerinizden ya da geçmişte eğitim aldığınız üniversite hocalarınızdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Bu noktada farklı alanlardan insanlar seçmeye dikkat edin.

 

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirledikten sonra sıra geldi bunların iş hayatınıza olan etkisini değerlendirmeye. Hangi özellikleriniz sizi geriye düşürüyor, başarınızı baltalıyor? Hangileri sizin iş ortamında öne çıkmanızı sağlıyor? İlk etapta geliştirilmesi gereken yönlerinize odaklanabilirsiniz. Bu yönlerinizi güçlendirmek için çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz; kurslara ya da eğitimlere katılabilir, mentorluk desteği alabilirsiniz. Unutmayın ki kimse mükemmel değildir ve siz de hiçbir zaman mükemmel olmayacaksınız; önemli olan elinizden gelen çabayı göstermek ve her gün daha iyiye gitmek için uğraşmak, çabalamak, yetersizliklerinizi olabildiğince kapatmaya çalışmaktır. Zayıflıklarınıza değil kişisel gelişiminize odaklanın. Eksik kaldığınız noktalarınızı desteklemenin bir diğer yolu ise çalışma arkadaşlarınızı sizin eksiklerinizi kapatır nitelikte seçmektir. Sizin yetersiz kaldığınız noktada onlar mükemmel olabilir, böylelikle harika bir takım çalışması ortaya koyabilirsiniz.

Peki güçlü yönlerinizi fark etmeniz size ne fayda sağlayacak? Bu yönlerinizin farkında olarak iş veriminizi arttırabilir, potansiyelinizi maksimuma çıkarabilirsiniz. Güçlü yönleriniz sayesinde başarılarınız çoğalacak ve göze çarpan bir çalışan olmanız kaçınılmaz olacaktır. Güçlü yönlerinizin avantajını kullanın.

Ne duruyorsunuz? İş hayatında başarınızı sürekli kılmak için kendinizi keşfetmeye hiç vakit kaybetmeden başlayın!


Diğer Yazılarımız