Çalışma hayatında size fayda sağlayacak 5 özellik

21.8.2020

Emre Yıldırım

Ülke ekonomisi, pandemi süreci derken sosyal hayatımız kadar iş dünyası da büyük bir dönüşümden geçiyor ve iş bulmak günden güne daha da zorlaşıyor gibi gözüküyor. Azalan iş pozisyonları iş verenleri daha eleyici ve seçici olmaya itiyor. Peki bir işe başvurduğunuzda sizi diğer adaylardan ayıran nedir hiç düşündünüz mü? Fırsatlar azaldıkça sizin kendinizi daha çok öne çıkarmanız, farklı olduğunuzu ve işinizin hakkını vereceğinizi kanıtlamanız gerekiyor olabilir. Peki sizi diğer adaylardan ayıran özellikler nelerdir? Eğer bu havuzda sıyrılmak istiyorsanız sayacağımız bu kritik 5 özelliğin sizde olmasına dikkat edin, yoksa da bir an önce edinmek için çalışmaya başlayın.

 

• Problem çözebilme

Diyelim ki projenizde beklenmedik bir sorun çıktı ve bu sorunun işinizi aksatacağı çok açık. Ya da projenizdeki bir takım arkadaşınızı  kaybettiniz ve bu kaybı telafi etmeniz gerekiyor. Böyle beklenmedik sorunlarla iş hayatında sıklıkla karşılaşıldığını eminim ki siz de biliyorsunuzdur. Peki bu tip durumlarda asıl önemli olan nedir? Tabii ki problem çözebilme becerisi! İş vereniniz hesapta olmayan durumlarla baş edebileceğiniz konusunda emin olmak zorunda, yoksa bu kendisi için fazladan iş yükü ve sizin için ekstradan efor sarfetmesi gerektiği anlamına gelebilir. Ayrıca iş vereniniz sizin işinize olan özeninizi ve çabanızı görmek isteyecektir, salt problemleri çözmek için çabaladığınızı görmek bile iş vereninizi memnun edecektir.

 

• Sorumluluk:

Size verilen işleri zamanında ve en iyi şekilde yapmak herhangi bir iş
gerekliliğinin başında gelir. Var olan bir sistemin düzgün ve sorunsuzca işleyebilmesi için her parçanın üzerine düşeni yapması oldukça önemlidir, parçalar görevlerini yerine getirmediğinde sistem arıza vermeye başlar ve en sonunda çöker. İş hayatında da durum böyledir; her çalışan görevlerini en iyi şekilde yapmalıdır ki o iş düzgün ve kaliteli bir biçimde ilerleyebilsin. Bu sistemdeki birinin sorumsuz davranışı diğerleri için fazladan iş yükü anlamına gelir ve kimse başkasının işini çok gerekmedikçe yapmak istemez. Bu yüzden sorumluluk becerinizi kullanın, sorumluluk beceriniz düşükse bir an önce güçlendirmeye bakın.

 

• İletişim, iletişim, iletişim!

İletişim beceriniz hem sosyal hem de iş hayatınızda son derece önemlidir; öyle ki işlerin düzgünce ilerleyebilmesi için hem iş verenlerinizle hem de iş arkadaşlarınızla iletişiminizin sağlam ve yapıcı olması gerekir. Böylelikle problemler hızlıca çözülebilir, işler daha kolay halledilebilir. İletişime açık olmak geri bildirimlere de açık olmayı beraberinde getirir ve bu sizi gelişime ve değişime açık biri yapar, bu noktada iyi iletişim kurabilmenizin hem size hem de yaptığınız işe katkısı oldukça fazla olacaktır.

 

• Takım çalışması:

İş ortamında iletişim etkileşimi de beraberinde getirir; fikir alışverişi yapmak, geri bildirim vermek, eksik kalınan bir noktada başkalarından yardım istemek ya da akıl danışmak sağlıklı bir etkileşim ortamı yaratır. Bu tip etkileşimlere girilen bir diğer durum ise takım çalışmasıdır. Takım çalışmasına yatkın olmanız farklı seslere kulak verebilmeniz ve işinizi sadece kendi bildiğinize göre değil, ortak aklı da gözeterek yapmanız anlamına gelir. Bu tutum iş verenler için oldukça değerlidir; aynı zamanda iş hayatında başkalarının da size kattıklarıyla ilerlemeniz perspektifinizi zenginleştirecektir. Takım çalışması becerinizi önemseyin!

 

• Sonuç odaklı davranma:

Son söyleyeceğimiz özellik ise sonuç odaklı olma. Sonuç odaklı biriyseniz karar verdiğiniz sonuca gitmek için önünüzdeki hedefleri belirler, atılması gereken adımları planlar ve bu planınızı gerçekçi ve yapılabilir bir zemine oturtursunuz. Detaylı bir planlamadan sonra ise kim tutar sizi! Eğer önünüze çıkan problemleri de hedefleriniz doğrultusunda çözebiliyorsanız başardıklarınız ve ulaştığınız hedefler işe hayatında size oldukça fazla değer katacaktır, iş vereninizin gözünde sizi şüphesiz kat be kat değerli kılacaktır. Üstüne üstlük bu sonuç odaklılığınız hem sizi hem de çevrenizdekileri motive edecek hem de iş veriminizi arttıracaktır.

 

Peki sizde bu özelliklerin kaçı var? Hangilerinin güçlü, hangilerinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Belki de online bir kişilik testi yapmanın veya çevrenizden karakteriniz hakkında yorumlar almanın şimdi tam zamanı. Haydi biraz kendiniz üzerine düşünün ve eksik kaldığınız noktaları belirleyin. Endişelenmeyin, geliştirilmesi gerekenler için biz buradayız…


Diğer Yazılarımız